
Art: CTE351XXEBXEAN: 5711783860990
Citizen CT-E351, USB, RS232, 8 dots/mm (203 dpi), black | CTE351XXEBX
Outstanding Customer Support
High-Quality Products
Leader in Industrial Solutions
1.000.000+ Products in Stock
Business tiered pricing available on request.
Order by 5:00 PM and we'll ship today.
Description
citizen ct-e351 — usb, rs232
citizen ct-e351 is a usb, rs232 from CITIZEN, designed for professional use in retail, POS, logistics and service. With 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 80 mm, this product is a practical choice for everyday operation where reliability, compatibility and ease of use matter.
Key Features
- front exit
- direct thermal
- 8 dots/mm (203 dpi)
- media width (max.): 80 mm
- print width (max.): 76 mm
- roll diameter (max.): 83mm
- speed (max.): 250 mm/s
- usb
Technical Specifications
| Product type | usb, rs232 |
|---|---|
| Minimum order quantity | front exit |
| Minimum order quantity | direct thermal |
| Minimum order quantity | 8 dots/mm (203 dpi) |
| Media width (max.) | 80 mm |
| Print width (max.) | 76 mm |
| Roll diameter (max.) | 83mm |
| Article code | cite351s |
| Original article number | CTE351XXEBX |
| Brand | CITIZEN |
| Category | pos printers |
| Warranty | 24 months |
| Weight | 2.2000 kg |
| Packing unit | 1 |
| Minimum order quantity | 1 |
Can we help?![]()
Call us+31 (0)85 800 8108
Chat with usConnecting
Send us an email[email protected]
Send us a message+31641188657

Reviews
0/5
No reviews found
Add your review






