
BackHomeTagsLabel Printers ConsumablesZebra ZT231R, 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour), RFID, USB, USB Host, RS232, BT (BLE), Ethernet, EPL, EPLII, ZPL, ZPLII | ZT23142-T0E00CFZ
Art: ZT23142-T0E00CFZEAN: 6152906873821
Zebra ZT231R, 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour), RFID, USB, USB Host, RS232, BT (BLE), Ethernet, EPL, EPLII, ZPL, ZPLII | ZT23142-T0E00CFZ
Show all:
Zebra ZT231 Version
Outstanding Customer Support
High-Quality Products
Leader in Industrial Solutions
1.000.000+ Products in Stock
Business tiered pricing available on request.
Order by 5:00 PM and we'll ship today.
Description
zebra zt231r — 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour)
zebra zt231r is a 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour) from ZEBRA, designed for professional use in retail, POS, logistics and service. With 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 114 mm, this product is a practical choice for everyday operation where reliability, compatibility and ease of use matter.
Key Features
- thermal transfer
- 8 dots/mm (203 dpi)
- media width (max.): 114 mm
- print width (max.): 104 mm
- roll diameter (max.): 203 mm
- ribbon core: 25.4 mm
- speed (max.): 305 mm/s
- display (touch screen, colour)
Technical Specifications
| Product type | 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour) |
|---|---|
| Minimum order quantity | thermal transfer |
| Minimum order quantity | 8 dots/mm (203 dpi) |
| Media width (max.) | 114 mm |
| Print width (max.) | 104 mm |
| Roll diameter (max.) | 203 mm |
| Ribbon core | 25.4 mm |
| Article code | ettzt23143-8 |
| Original article number | ZT23142-T0E00CFZ |
| Brand | ZEBRA |
| Category | label printers |
| Warranty | 24 months |
| Weight | 10.4760 kg |
| Packing unit | 1 |
| Minimum order quantity | 1 |
Can we help?![]()
Call us+31 (0)85 800 8108
Chat with usConnecting
Send us an email[email protected]
Send us a message+31641188657

Reviews
0/5
No reviews found
Add your review







