ZebraZebra ZT421, 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour), RTC, EPL, ZPL, ZPLII, USB, RS232, BT, Ethernet | ZT42162-T0E0000Z
Description
zebra zt421 — 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour)
zebra zt421 is a 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour) from ZEBRA, designed for professional use in retail, POS, logistics and service. With 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 178 mm, this product is a practical choice for everyday operation where reliability, compatibility and ease of use matter.
Key Features
- midrange printer
- thermal transfer
- 8 dots/mm (203 dpi)
- media width (max.): 178 mm
- print width (max.): 168 mm
- roll diameter (max.): 203mm
- speed (max.): 305 mm/s
- usb (2x)
Technical Specifications
| Product type | 8 dots/mm (203 dpi), disp. (colour) |
|---|---|
| Minimum order quantity | midrange printer |
| Minimum order quantity | thermal transfer |
| Minimum order quantity | 8 dots/mm (203 dpi) |
| Media width (max.) | 178 mm |
| Print width (max.) | 168 mm |
| Roll diameter (max.) | 203mm |
| Article code | ettzt421-2 |
| Original article number | ZT42162-T0E0000Z |
| Brand | ZEBRA |
| Category | label printers |
| Warranty | 24 months |
| Weight | 20.6940 kg |
| Packing unit | 1 |
| Minimum order quantity | 1 |
Reviews
0/5
No reviews found
Add your reviewCan we help?











