
Art: SRP-382EK/BEGEAN: 4805388872982
Bixolon SRP-382, USB, Ethernet, 8 dots/mm (203 dpi), cutter, black | SRP-382EK/BEG
Outstanding Customer Support
High-Quality Products
Leader in Industrial Solutions
1.000.000+ Products in Stock
Business tiered pricing available on request.
Order by 5:00 PM and we'll ship today.
Description
bixolon srp-382 — usb, ethernet
bixolon srp-382 is a usb, ethernet from BIXOLON, designed for professional use in retail, POS, logistics and service. With 8 dots/mm (203 dpi), variable paper width (58/80 mm), this product is a practical choice for everyday operation where reliability, compatibility and ease of use matter.
Key Features
- direct thermal
- 8 dots/mm (203 dpi)
- variable paper width (58/80 mm)
- print width (max.): 72 mm
- roll diameter (max.): 83mm
- speed (max.): 350 mm/s
- usb
- ethernet
Technical Specifications
| Product type | usb, ethernet |
|---|---|
| Minimum order quantity | direct thermal |
| Minimum order quantity | 8 dots/mm (203 dpi) |
| Minimum order quantity | variable paper width (58/80 mm) |
| Print width (max.) | 72 mm |
| Roll diameter (max.) | 83mm |
| Speed (max.) | 350 mm/s |
| Article code | bix382-2 |
| Original article number | SRP-382EK/BEG |
| Brand | BIXOLON |
| Category | pos printers |
| Warranty | 24 months |
| Weight | 2.6500 kg |
| Packing unit | 1 |
| Minimum order quantity | 1 |
Can we help?![]()
Call us+31 (0)85 800 8108
Chat with usConnecting
Send us an email[email protected]
Send us a message+31641188657

Reviews
0/5
No reviews found
Add your reviewRecently viewed








