BIXOLONSLP-DX220G/BEG- BIXOLON SLP-DX220, 8 dots/mm (203 dpi), USB, USB Host, RS232, dark grey
Show all:
BIXOLON SLP-DX220 Version
Description
bixolon slp-dx220 — 8 dots/mm (203 dpi), usb
bixolon slp-dx220 is a 8 dots/mm (203 dpi), usb from BIXOLON, designed for professional use in retail, POS, logistics and service. With resolution: 8 dots/mm (203 dpi), media width (max.): 60 mm, this product is a practical choice for everyday operation where reliability, compatibility and ease of use matter.
Key Features
- direct thermal
- resolution: 8 dots/mm (203 dpi)
- media width (max.): 60 mm
- print width (max.): 54mm
- roll diameter (max.): 130mm
- speed (max.): 152 mm/s
- black mark sensor
- gap sensor
Technical Specifications
| Product type | 8 dots/mm (203 dpi), usb |
|---|---|
| Minimum order quantity | direct thermal |
| Resolution | 8 dots/mm (203 dpi) |
| Media width (max.) | 60 mm |
| Print width (max.) | 54mm |
| Roll diameter (max.) | 130mm |
| Speed (max.) | 152 mm/s |
| Article code | bixdx220g |
| Original article number | SLP-DX220G/BEG |
| Brand | BIXOLON |
| Category | label printers |
| Warranty | 36 months |
| Weight | 2.4560 kg |
| Packing unit | 1 |
| Minimum order quantity | 1 |
Reviews
0/5
No reviews found
Add your reviewCan we help?



















